Dünya Gazetesi: Eroğlu Giyim yatırımlarıyla ISO 500’de hedef büyüttü

Dünya Gazetesi: Eroğlu Giyim yatırımlarıyla ISO 500’de hedef büyüttü

  Türkiye’de 2 bin 140 ve Mısır’da 2 bin 800 çalışanlı bölgenin önde gelen denim konfeksiyon üreticilerinden olan Eroğlu Giyim, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı ikinci 500 sıralamasındaki yerini üst basamaklara çıkarmaya devam ediyor. 2010 yılı ikinci 500’de ise 20 basamak birden yükselerek 132’nci oldu. İSO’daki başarısını devam ettirme kararlılığında olan Eroğlu Giyim, yeni yatırımlarla önümüzdeki dönemde sıralamadaki yerini daha yukarılara çıkarma hedefinde.

Firmanın Eroğlu Holding’in temellerinin atıldığı ilk şirket olması bakımından özel bir yere sahip olduğunu kaydeden Eroğlu Giyim İcra Kurulu Başkanı Ümmet Eroğlu, 1983’ten bu yana Türkiye’de  Çorlu ve Aksaray fabrikalarında üretimlerinin tam kapasite devam ettiğini belirtti. Eroğlu, 2007 yılında ise Mısır İsmailiye’de bugün 3 bin kişinin çalıştığı bir konfeksiyon yatırımı gerçekleştirdiklerini söyledi. 2012 sonunda yaklaşık 13 milyon adetlik bir üretim gerçekleştireceklerinin bilgisini veren Eroğlu, “2011 ikinci 500’de, Türkiye’nin en büyük şirketleri içinde, geçtiğimiz döneme göre 20 sıra yukarıda yer almış bulunmaktayız. Son yapmış olduğumuz yatırımlarımızla bunu önümüzdeki dönemde daha da yukarılara çıkarıcağımıza inanıyorum” dedi.


Aksaray fabrikasında üretime 2013’de başlayacak.


Ekonomik krizin etkisi altında girdikleri 2011 yılının kendileri açısından beklentilerin üzerinde iyi bir yıl olarak geçtiğini söyleyen Ümmet Eroğlu, Türkiye’deki fabrikalarında toplam 5 milyon adetlik üretimde, 46 milyon doları ihracat olmak üzere 75 milyon dolarlık satış gerçekleştirdiklerinin bilgisini verdi. Bunun yanı sıra, Mısır fabrikalarında da 4 milyon adetlik üretime karşılık 58 milyon dolarlık satış yaptıklarına dikkat çeken Eroğlu, 2012 yılına girerken bir önceki yıla oranla daha olumlu beklentiler içinde olduklarını aktardı. Ancak müşteri taleplerinin bu yıla dair öngörülerinin neredeyse iki katına ulaştığına işaret eden Ümmet Eroğlu, bundan dolayı üretim kapasitesi olarak çok zorlandıklarını belirtti. Gelen talepler doğrultusunda yurtiçinde üretim kapasitelerini arttırma yoluna gittiklerini ileten Eroğlu, 2012 yıl sonuna kadar çalışmalarının aynı yoğunlukla devam edeceğinin beklentisi içinde oldukların söyledi.2012 yıl sonu beklentilerini Türkiye’de 7.5 milyon adetle 125 milyon dolar, Mısır’da ise 5.5 milyon adet üretimle 78 milyon dolar satış şeklinde açıklayan Eroğlu, “2013 yılında da olumlu olarak bakmamızın nedeni devreye aldığımız yatırımlarımızdır. 2012 yılında çıkan teşvik yasası ve müşterilerimizden gelen destekleyici sinyaller doğrultusunda, Aksaray’da şu an sadece dikim operasyonunu yürüttüğümüz fabrikamızı, hem kapasite olarak arttıracak hem de kesimden sevkiyata entegre üretim gerçekleştirebilecek şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Bu fabrikamızda 2013’ün ilk aylarından itibaren üretime başlamayı planlıyoruz. Bu yatırımımızla, Aksaray’daki mevcut istihdamımızı bin kişi daha arttırmış olacağız. Eroğlu Giyim olarak dünyanın her yerinde üretim yapabilecek bilgi, beceri ve uluslararası yönetici portföyüne sahibiz. Koşulların uygun olduğu bazı ülkelerde de ileriki dönemde yeni yatırımlar düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

GERİ DÖN
Kollektif - Dijital Ajans